Jak przygotować się do przygotowań?

Rafał Murawski

5 czerwca 2022

Od przygotowań zaczyna się nasz ślubny dzień. Jak go zacząć dobrze? O której wstać? O czym należy pamiętać? Co jest najpierw, a co potem? Chciałbym się z Tobą podzielić, jak wyglądają przygotowania i jak je przeżyć bez zbędnego stresu i biegania. O tym wszystkim powiem Wam w niniejszym poradniku z wiarą w to, że potraktujecie to jako sugestię, ale i tak zrobicie po swojemu, wiedząc, czego dokładnie potrzebujecie.

Spis treści

Czas i miejsce

Nie ma jednej dobrej pory na rozpoczęcie przygotowań. W zależności od kręgu kulturowego i zapełnienia harmonogramu, przygotowania mogą zacząć się o 9.00 rano lub wczesnym popołudniem. Inaczej wygląda to w Hiszpanii, gdzie na trzy godziny przed ślubem panna młoda wstała, a inaczej w Polsce, gdzie zabieganie jest co najmniej zauważalne i powszechne. Polecam wstać o normalnej porze, wypić dobrą kawę i zjeść porządne śniadanie w gronie najbliższych. Chyba, że żyjesz w Hiszpanii i nigdzie Ci się nie spieszy, to możesz też zaproponować śniadanie ekipie foto-wideo.

Przygotowania | reportaż ślubny LUTYS

W większości przypadków pan młody może pozwolić sobie na późniejsze wstawanie. U fryzjera już raczej był, a makijaż mu zazwyczaj nie grozi. U panny młodej pojawia się wiele czasochłonnych procesów, które należy wziąć pod uwagę.

Przygotowania Pana Młodego

Wykonawcy, czyli fotograf i ekipa wideo, najpierw odwiedzają pana młodego o ustalonej godzinie. Jest to zazwyczaj trzy do czterech godzin przed ślubem. Żeby ułatwić im pracę, warto wystawić w widoczne miejsce obrączki w pudełku i wywiesić elementy garderoby. Na pewno będą chcieli zrobić zdjęcia wspomnianym już obrączkom, bukietowi, garniturowi, musze lub krawatowi, butom, zegarkowi, perfumom i spinkom do koszuli, o ile występują. Oczywiście to pan młody decyduje, co ma zostać uwiecznione na zdjęciach. Ta część zajmie fotografowi i operatorom kilkanaście minut. W tym czasie pan młody może już ubrać spodnie, koszulę, pasek i skarpetki.

Przygotowania flat lay

Dalej przygotowania przebiegają dość schematycznie. Wykonawcy proszą duet w składzie: pan młody i świadek o założenie danej części garderoby (np. marynarki) i uwieczniają czynność. W zależności od wybranej narracji ważniejsze będą albo zdjęcia, które pokażą piękno sytuacji, ludzi i przedmiotów, albo będą to zdjęcia bardziej z ukrycia, po to, żeby ukazać prawdziwą atmosferę tego dnia. W tej narracji (narracji prawdy) ważniejsze od produktowych zdjęć ubrań jest wychwycenie interakcji między panem młodym a świadkiem. Dlatego ważne jest, by panowie czuli się swobodnie i nie krępowali się przed okiem obiektywu. Jeśli komuś z Was rytm serca drastycznie przyspieszył, uspokajam. Nawiązanie relacji między wykonawcami a panem młodym i świadkiem jest łatwe, nie wymaga nadzwyczajnych zdolności od nikogo. Jeśli jednak zależy Wam na wsparciu wykonawców w pozowaniu, skupieniu się na detalach a nie interakcjach, polecamy narrację piękna.

Nieważne jednak, czy będzie to narracja prawdy czy piękna, obiecujemy, że na twarzy młodego zagości niejeden uśmiech. A czy może być coś piękniejszego niż to? No może i jest to uśmiech jego przyszłej żony.

Przygotowania Panny Młodej

Przygotowania | reportaż ślubny LUTYS

A jeśli o żonie mowa… Wykonawcy po sfotografowaniu przygotowań pana młodego udają się do panny młodej. Tutaj następuje powtórka z rozrywki. Ponownie warto przygotować przedmioty takie jak nakrycie głowy, suknia ślubna, dodatki ubraniowe (np. podwiązka), biżuteria, pierścionek zaręczynowy i buty. Po uchwyceniu ślubnych symboli wykonawcy wychodzą do innego pomieszczenia niż panna młoda z obsługującymi ją osobami. Nadszedł moment, by przebrać się i nałożyć ślubną suknię. Samo zakładanie sukni nie jest czynnością, którą warto fotografować, chyba że ktoś jest fanem negliżu. Panna młoda sama uzna za stosowny moment, w którym wykonawcy dołączą do niej i świadkowej. Zazwyczaj dołączają wtedy, gdy w sukni zaczyna się wiązać lub zapinać plecy. Tak jak w przypadku przygotowań u młodego, wykonawcy będą prosić pannę młodą i świadkową o założenie poszczególnych elementów garderoby i uwieczniać ich interakcje lub po prostu uwieczniać cały proces z boku, nie ingerując w jego przebieg. Każdy kolejny element dopełnia obraz. Każdą czynność można wręcz celebrować. Można napawać się tymi momentami.

First look

First look | Blog Lutys

Emocje rosną, panna młoda gotowa, pan młody zaraz przybędzie. Pierwsze spotkanie w nowych odsłonach może zostać zaaranżowane w tak zwany First look. Pierwsze spojrzenie, ujrzenie jej niezwykłego piękna w pełnej czystości bieli, napawanie się jego siłą zamkniętą w klasycznej, męskiej elegancji. To zdecydowanie warta uwiecznienia chwila. First look, jak i wszystko inne, nie jest obowiązkowy.

Błogosławieństwo rodziców

Błogosławieństwo | Blog LUTYS

Po spotkaniu młodych nadchodzi czas na błogosławieństwo rodziców. Może ono wystąpić teraz, ale to od młodych zależy czas i miejsce błogosławieństwa. Jeśli im lub rodzicom zależy na zachowaniu prywatności w tej pięknej tradycji, można zdecydować się na błogosławieństwo dzień lub kilka dni wcześniej. Nie musi ono wystąpić w dniu ślubu. Dużo ważniejsze jest, by właściwie to przeżyć. Państwo młodzi mogą też spytać rodziców czy ich nie wspomóc w poszukiwaniu właściwej formy błogosławieństwa.

Pierścionek zaręczynowy | Blog LUTYS

Wraz z końcem błogosławieństwa kończą się przygotowania, które uwieczniają wykonawcy. Mają teraz chwilę czasu, by udać się do kościoła lub na inne miejsce ceremonii przed parą młodą i przygotować do zdjęć w przestrzeni sacrum lub profanum.

Komentarz autora

Cały ten artykuł ma na celu ułatwić Wam pracę z fotografem i ekipą wideo, ale wszystko i tak należy ustalić indywidualnie. Pamiętajcie, że to są Wasze przygotowania i to wykonawcy muszą się do nich dostosować. Korzystając z DIRECTOR service możecie być pewni, że to Reżyser zadba o odpowiednich dla Was wykonawców i wspólnie z nimi spisze tę historię. Pamiętajcie jednak, że to Wy gracie w niej główne role.

Zobacz inne opowieści

Najlepsze zdjęcia ślubne 2020
Blog

Najlepsze zdjęcia ślubne 2020

Najlepsze zdjęcia ślubne wykonane przez wykonawców LUTYS w sezonie 2020. Piękny flatlay, flary, sesja z racami w opuszczonej szklarni, symetria w przysiędze, szaleństwo oczepin, miniplener o zachodzie słońca lub sesja narzeczeńska na żaglach.

Czytaj więcej
Najlepsze zdjęcia ślubne 2021
Blog

Najlepsze zdjęcia ślubne 2021

Najlepsze zdjęcia ślubne z sezonu 2021 wykonane przez wykonawców LUTYS już są i są piękne, są różnorodne, są intrygujące. Jak oceniacie ten wybór? Co sądzicie o tych zdjęciach? Które jest Waszym ulubionym?

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *